Webway
Mühlweg 6
02826 Görlitz Deutschland
info@webway.pl
+49 152 23139884

SEO czy reklamy Google Ads - jaką taktykę wybrać na rynek niemiecki?

Autor: admin
Data: 28 sierpnia, 2021

W dzisiejszych czasach strona internetowa naszego sklepu jest prawdziwą wizytówką naszej firmy. Jak się jednak okazuje – sama witryna nie jest już wystarczająca. Do dobrego jej prosperowania niezbędne są wszelkie formy promocji, które skutecznie przyciągną nowych klientów. Przedsiębiorcy często stoją przed wyborem, który może zaważyć o przyszłych losach ich firmy: zdecydować się na Reklamy Google Ads czy może SEO? W dalszej części artykułu przedstawimy wady i zalety obydwóch opcji i opowiemy Wam więcej o pozycjonowaniu na Niemcy i ogólnym link buildingu na rynki europejskie. Zapraszamy do dalszego czytania!

Google Organic Traffic - działanie SEO

Pojęcie Organic Traffic (ruch organiczny) odnosi się do użytkowników, którzy odwiedzają daną stronę poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła i kliknięcie w witrynę pochodzącą z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Mówiąc obrazowo: po wyszukaniu frazy w wyszukiwarkę Google ukazują się nam różne, poukładane w pewnej kolejności strony internetowe. Pierwsze z nich to przeważnie reklamy, w które kliknięcie nie jest określane jako ruch organiczny. Następnie możemy zobaczyć witryny, które są proponowane nam przez Google – odwiedzenie ich zaliczamy do Organic Traffic.

Dlaczego jest on tak ważny w przypadku pozycjonowania D-A-CH? Twórcy stron internetowych dążą do uzyskania jak największego ruchu organicznego, czyli osiągnięcia największej ilości odwiedzających, którzy wyszukali stronę po słowach kluczowych wpisanych w okienku wyszukiwarki. Profesjonaliści od pozycjonowania przy pomocy narzędzi SEO konsekwentnie zajmują się działaniami, które ustawiają ich strony najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Wady i zalety SEO na rynek niemiecki

Wiedząc już co nieco na temat SEO i Google Organic Traffic możemy przedstawić Wam zalety i wady tej metody. Zacznijmy od zalet: takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia prosperowanie strony internetowej i przyciąga nowych klientów. Po drugie, zasady SEO są uniwersalne, niezależnie od branży. Co więcej, dzięki pozycjonowaniu (a właściwie słowach kluczowych) możesz dostać się do dużej ilości potencjalnych klientów. Jest to również proces trwały i stabilny. Jeżeli jednak chodzi o wady – zasady pozycjonowania nieustannie się rozwijają, a co za tym idzie – profesjonaliści muszą nieustannie poszerzać swoją wiedzę. To rozwiązanie nie zaczyna działać natychmiast, a na skutki musimy chwilę poczekać.

O tym jak Google ułatwia nam wyszukiwanie – direct answer i wyszukiwanie głosowe

Direct answer (znana szerzej jako pozycja zero) i wyszukiwanie głosowe to najnowsze trendy wprowadzone przez Google. Ułatwiają użytkownikom wyszukiwanie i sprawiają, że staje się ono łatwiejsze i szybsze. Jak działają te genialne procesy?

Direct answer to tzw. odpowiedzi bezpośrednie. Pojawiają się one ponad wynikami wyszukiwania w prostokątnym okienku. Aby możliwe było ukazanie direct answer konieczne jest wpisanie w okienko wyszukiwarki Google pytania. Następnie specjalne boty wyszukują z wielu stron odpowiedzi, która wydaje się najtrafniejsza. Wyróżniają ją i układają w pierwszej kolejności w postaci direct answer. Nic prostszego! Dlaczego jest to tak pożądana opcja? Oczywiście bardzo wpływa na pozycjonowanie. Strona, z której pochodzi wybrana przez boty informacja jest automatycznie pierwsza, a co za tym idzie – najczęściej odwiedzana przez użytkowników. Co ważne, aby informacja z naszej strony znalazła się na pozycji zero (jako direct answer) trzeba znajdować się w pierwszej dziesiątce wyszukiwań.

Wyszukiwanie głosowe to funkcja, która zdaje się zyskiwać coraz większą popularność. Jest wygodna, szybka i łatwa w obsłudze. Aby ją włączyć należy powiedzieć do telefonu hasło „ok Google” lub kliknąć w szarą ikonkę mikrofonu znajdującą się na ekranie. Następnie śmiało możemy zadać przeglądarce wszystkie trapiące nas pytania. Zostaną one wpisane w odpowiednie okienko, a odpowiedzi na nie zostaną ukazane nam automatycznie. Czy mogłoby być prościej?

Google Ads w pigułce

Google Ads jest systemem reklamowym, który pozwala na promocje swojego biznesu w wielu formach. Pamiętacie jak w akapicie o Organic Traffic wspomnieliśmy o pierwszych wynikach wyszukiwania? Mówiliśmy wtedy, że są to reklamy. Teraz opowiemy Wam o nich nieco więcej, bo jak się okazuje – są to reklamy Google Ads w formie tekstowej (tzw. Google Ads Search)! Jest to bardzo efektywna opcja, która zdecydowanie przyciąga setki nowych klientów, którzy po wyszukaniu jakiegokolwiek pytania klikają w pierwsza pojawiającą się stronę internetową. Reklamy powiązane z Google Ads możemy dostrzec nie tylko patrząc na wyniki wyszukiwania. Mamy z nimi do czynienia niemal wszędzie i możemy się ich spodziewać m.in. na innych stronach WWW czy różnych aplikacjach - taką formę promocji nazywamy Google Display. Są to reklamy graficzne, przeważnie bannery ułożone obok lub między akapitami tekstu. Kolejną opcją, przez którą działa Google Ads jest tzw. Google Shopping. Reklamy te znajdują się (podobnie do Google Display) na innych stronach internetowych, ukazują nic innego, jak produkty oferowane na promowanej stronie internetowej.
Wszystkie te warianty z pewnością zachęcają nowych klientów do odwiedzenia Waszej witryny i świetnie sprawdzą się jako link building na wszystkie rynki europejskie. Na co się więc zdecydować i która opcja się bardziej opłaca?

Google Ads – zalety i wady

Oczywistą zaletą Google Ads jest zasięg reklam. Każdy z nas z pewnością wie, jak chwytliwe potrafią być bannery prezentowanych nam promocji. Niekiedy wręcz musimy odwiedzić proponowaną nam stronę! Takie rozwiązanie z pewnością powiększy ilość gości na naszej stronie, a tym samym zwiększy jej zasięg i popularność. Kolejną zaletą jest dostosowywanie grona jej odbiorców. Dzięki temu możesz dotrzeć do osób, które są zainteresowane tematem Twojej strony internetowej. Co więcej, masz dostęp do wszelkich statystyk. Będziesz otrzymywał powiadomienia o każdym kliknięciu w Twoją reklamę. Efekty tego typu promocji, w przeciwieństwie do pozycjonowania SEO, są zauważalne niemal natychmiast. Jeżeli chodzi o koszty takiej promocji, możemy to rozpatrywać na dwa sposoby. Z jednej strony – z pewnością nie są to małe kwoty. Szacuje się, że są one nawet kilkukrotnie wyższe niż stawki za pozycjonowanie SEO (co niektórzy odbierają jako dużą wadę). Z drugiej jednak musisz zapłacić wtedy, kiedy ktoś kliknie i odwiedzi swoją witrynę.

SEO czy Google Ads – porównanie

Po dokładnym przedstawieniu sposobu działania, zalet i wad obydwóch systemów możemy przejść do meritum sprawy, jakim jest porównanie SEO do Google Ads biorąc pod uwagę pozycjonowanie na Niemcy. Nie będzie to jednak łatwe i oczywiste zadanie. Dlaczego? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że SEO i Google Ads to dwie całkowicie różne od siebie rzeczy. Oczywiście – obydwie opcje pomagają przy odpowiednim prosperowaniu strony, jednak procesy jakie zachodzą dzięki nim całkowicie się od siebie różnią. Nie zmienia to faktu, że obydwa warianty nadadzą się zarówno do dużych, dobrze prosperujących firm, jak i do tych mniejszych, nowo rozwiniętych biznesów. Na co Ty się zdecydujesz?

Podsumowanie

Na koniec podkreślamy, że zarówno Google Ads, jak i SEO na rynek niemiecki nadadzą się świetnie! Jak jednak wynika z wcześniej przedstawionych argumentów – ciężko je do siebie porównać. Najlepszym rozwiązaniem dla Twojej strony internetowej będzie wprowadzenie zarówno pozycjonowania, jak i reklam Google Ads. Te podjęte przez Ciebie kroki zdecydowanie polepszą prosperowanie witryny, przyciągną wielu klientów na Twoją stronę i sprawią, że Twoja witryna w pewnym stopniu „wybije” się na tle konkurencji! Procesy, o których mogliście przeczytać powinny być swoim dopełnieniem, a nie wykluczeniem.

Mamy nadzieje, że tym artykułem pokazaliśmy Wam, że link building na rynki europejskie, jak i samo pozycjonowanie na D-A-CH nie są takie straszne, jak się wydają! Poznałeś odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania? Rozpocznij promocję swojego biznesu jak najszybciej!

Przeczytaj również

Wzrost przychodu o 87% w 3 miesiące i 692% ROAS-Google Ads rynek niemiecki

Skalowanie reklam pozwala na maksymalizację wyników z najskuteczniejszych kampanii przy utrzymaniu oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Można to zrobić na kilka sposobów, m.in.: zwiększając wydatki na reklamę, doskonaląc teksty i graficzne materiały reklamowe, dodając listy odbiorców. Optymalizacja reklam, zwiększenie przychodu w krótkim okresie czasu było celem Echt Hair, o którym mowa w poniższym artykule. Echthaar Extensions […]

Zobacz
Wielka fala roszczeń odszkodowawczych w Niemczech z powodu Google Fonts

W ostatnim czasie jest wiele roszczeń o odszkodowania na terenie Niemiec od osób prywatnych i agencji z powodu czcionek Google. Próbują wyciągnąć pieniądze od operatorów stron internetowych kierowanych do niemieckich odbiorców na podstawie wyroku niemieckiego sądu LG Monachium. Wszystko za sprawą tego, że 20 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Monachium I potwierdził w swoim […]

Zobacz
Struktura witryny w pozycjonowaniu stron internetowych w Niemczech

Specyfika pozycjonowania stron internetowych w Niemczech nieco różni się od tego samego procesu dla witryn w Polsce. Zmienne czynniki można zauważyć już na samym początku układania strategii na rynku zagranicznym. Kompleksowy projekt warto rozpocząć od wyboru najistotniejszej części witryny – struktury. Wyróżnia się: Krajową witrynę najwyższego poziomu Podkatalogi dla poszczególnych państw Subdomeny dla danego kraju […]

Zobacz
Social Media Marketing w Niemczech - czy warto w niego inwestować?

Social Media - w dzisiejszych czasach każdy ma z nimi do czynienia na co dzień. Bezwzględne statystyki pokazują, że przeciętny Europejczyk na media społecznościowe poświęca około dwóch godzin dziennie. Czy to dużo? Może się wydawać, że nie. Sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy pod lupę weźmiemy dłuższy okres czasu. Amerykańska agencja marketingowa Mediakix obliczyła, że każdy […]

Zobacz
Tworzenie niemieckich treści przez sztuczną inteligencję

Rozwój sztucznej inteligencji (z ang. artificial intelligence) osiągnął już punkt, w którym przy content marketingu nie da się już praktycznie odróżnić tekstów maszyny od treści człowieka. Niezależnie od tego, czy są to posty na blogu czy w mediach społecznościowych, wszelkiego rodzaju reklamy lub opisy produktów. Jest bardzo prawdopodobne, że miałeś kontakt z treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję, nie […]

Zobacz
pencilusersrocket linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram